izraelrol-neked.hu logoja

Varrni vagy eladni? Ez itt a kérdés!

Aki olvassa az írásaimat tudja, egy üzletben varrok. Varrás közben nincs alkalmam beszélgetni, fejleszteni a nyelvtudásom. Az üzlet hátsó részében dolgozva nem is volt rá sok esélyem.

Akkora bátorság nem szorult belém, hogy előbb felmondjak és aztán keressek új munkahelyet, ezért aztán megfordítottam a dolgot és elkezdtem munkát keresni. Úgy gondoltam, hogy mint eladó lehetőségem nyílik emberekkel kommunikálni, ezért a közelben lévő egyik áruházlánc hirdetésére jelentkeztem.

Mindenhol vannak magyarok!

A megbeszélt időpontban elmentem a felvételi beszélgetésre, ami nagy meglepetésemre magyarul zajlott. Judith a főnök asszony szintén rendelkezett magyar felmenőkkel nemcsak értette, de beszélte is a nyelvet. Megértette miért szeretnék náluk dolgozni, és annak ellenére adott nekem egy esélyt, hogy tudta nem beszélem még a nyelvet túl jól. Nem kellett önéletrajzot sem írnom, nem nézte meg a végzettségi papírjaimat sem, mivel „ezen a szinten” ez itt senkit nem érdekel.

Izraelben nem kell végzettség ahhoz, hogy varrónő, eladó, felszolgáló, dadus, oktató, festő, burkoló stb. legyél egy munkahelyen. Menet közben kiderül alkalmas vagy-e rá vagy sem.  

Másnap nagy sajnálkozások közepette felmondtam Meirnek, majd elkezdtem dolgozni az új munkahelyemen.
Magyarországon már dolgoztam eladóként és volt saját üzletem is, ezért úgy gondoltam a nyelvet leszámítva nem lesznek különösebb gondjaim. A munkát a fehérnemű osztályon kezdtem, majd egy hét múlva a gyerekruha osztályon folytattam. Dolgozott velem egy nálam jóval fiatalabb kislány, aki nagyjából elmagyarázta mit és hogyan kell csinálni, de igazából a főnökasszony rám bízta a ruhák elrendezését, aminek nagyon örültem, mert ha szabad kezet kapok az nagyon jó.

Ekkor még nem is sejtettem, hogy az örömöm nem fog sokáig tartani, valamint ez nem az a munka amire éppen vágytam. A gyerekruha osztályon meglehetősen nagy volt a rendetlenség, később megtudtam azért, mert az alkalmazottak nem bírták hosszú ideig elviselni a munka körülményeket, az alacsony bérezést ezért sűrűn váltották egymást. Első dolgom volt, hogy rendezzem a ruhákat és átlátható legyen számomra a terület.
Az össze-vissza dobált árukat megpróbáltam méret és szín szerint csoportosítani úgy, hogy én eligazodjak és ha kérnek egy-egy méretet, akkor gyorsan kiszolgáljam a vevőket.

Az áruház forgalma esténként mindig nagy volt, mert az emberek többsége munka után jött vásárolni. Mindennap 10 óráig lehetett vásárolni, kivéve a pénteket, akkor csak 2-ig, mert mindenkinek haza kellett érnie mire bejön a shabbat. Szombaton is nyitva voltunk, de csak minden második szombaton kellett dolgoznom, szigorúan csak ha kiment a shabbat. Nem volt érdekes, hogy én nem tartom a shabbatot, délelőtt a nem zsidók dolgoztak, este a zsidók.

A munkaidő letelte után úgy vánszorogtam haza, mint egy öreg anyóka. Egész életemben ülő munkát végeztem, most meg 8 órát állnom kellet, illetve rohangálni a raktár és a ruha osztály között. Ez számomra igen kimerítő és szokatlan volt, de fáradt szemeim előtt lebegett a kitűzött cél, hogy nemsokára beszélni fogom a nyelvet.

A legtöbb eladó orosz nyelvterületről érkezett és mikor megtudták, hogy én is magyar vagyok, mint a főnök asszony elfordultak tőlem. Egy-két kivételt leszámítva a köszönésen kívül nem álltak szóba velem és ott szivattak, ahol csak tudtak. Volt, aki kifejezetten utált mert azt hitte valamiféle protekcióval kerültem be és a spanja vagyok a Judithnak, ezert lépten, nyomon belém kötöttek, félre informáltak. Közben Meir többször próbálkozott vissza csábítani az üzletbe, azonban egy darabig még ellen álltam.

Mintha bomba robbant volna az áruházba!

Ami nekem a legnagyobb nehézséget okozta és a mai napig nem tudtam megszokni az az izraeli mentalitás. Mivel már nem vagyok mai csirke engem megtanítottak az illedelmes viselkedésre, melynek Izraelben a nyomait csak nagyítóval lehet látni. Nem akarok általánosítani, mert az szerintem rossz. Nem lehet egy teljes társadalomra ráhúzni sem a jót, sem a rosszat, semmi nem fekete vagy fehér. Tudom és tapasztalom nap, mint nap, hogy a helyzet mind morálisan, mint erkölcsileg fokozatosan épül le a világ szinte minden részén. Azonban amit itt tapasztaltam munkám során attól elborzadtam és felháborodtam.

Annak ellenére, hogy állandóan hajtogattuk a szétdobált ruhákat nap végére áruház, ami legalább 500 m2 volt egy csatatérré alakult át. Tényleg úgy nézett ki a terület, mintha bomba robbant volna a helységben. Izraelben nem szokás visszavinni a ruhákat a helyükre, hanem ott hagyják a próbafülkében felakasztva (ez a jobbik eset), vagy ledobják a földre, amit természetesen senki nem vesz fel, (nehogy szegény dereka megroppanjon) hanem még rá is tapos.
Hétvégén a szülők gyerekkel együtt jönnek bevásárolni, legtöbbször nyolc óra után, amikor szerintem a gyereknek már ágyban a helye.
Ilyenkor kiabálás, rohangálás, sírás, veszekedés hangja tölti be az 500 m2-t. A gyerekek nagyon liberálisan vannak nevelve mindent megtehetnek, amit akarnak, szét húzgálják a ruhákat pusztán játékból, összetúrnak mindent, amit mi majd szépen összehajtunk (hisz azért vagyunk) majd két perc múlva valaki újból feltúrja.

Varrni vagy eladni ez itt a kérdés?

Hosszú ideje azt gondoltam, a varrás egyfajta rabszolgamunka, leginkább akkor untam és fárasztott, amikor szériát varrtam és 20-30 darab egyforma ruhát minél rövidebb idő alatt kellett elkészíteni. Azonban néhány nap meggyőzött arról, hogy egy ilyen áruházban dolgozni sokkal rosszabb, mint varrni. Alig pár hete ténykedtem az új munka helyemen azonban egyre sűrűbben gondoltam arra, hogy visszamegyek varrni az üzletbe, az sem érdekelt, ha némasági fogadalmat kell tennem.

Végül a döntéshez Judith segített hozzá, mikor ellátogatott az osztályra, ahol robotoltam és elkezdte kritizálni az előző héten még megdicsért munkámat. Nem tetszett neki, ahogy a „kuplerájt” átalakítottam és rendszereztem, kicsit az volt az érzésem, hogy a többiek felé is be akarta bizonyítani, hogy ő a főnök és most benézett a „rabszolgához” rendet tenni. Miután Judith is mindent felforgatott és elmagyarázta, hogy akarja látni a területet elment, én pedig ott álltam fáradtan és letaglózva. Kellett egy pár perc, hogy felocsúdjak és megkérdezzem magamtól akarok-e itt dolgozni minimálbérért, mennyire szeretnék kommunikálni az emberekkel, megéri-e ez nekem? Gyorsan megválaszoltam a kérdéseket magamnak, majd még azon melegében, bementem az irodába és közöltem a főnökömmel, hogy másnap már ne számítson rám, kilépek. Sarkon fordultam és néhány jelenlévő kollegám elismerő tekintetétől kisérve elhagytam a helyszínt.

Fogalmam se volt, és abban a pillanatban nem is törődtem vele mi lesz másnap. Egy újbevándorló nem engedheti meg magának, hogy ne legyen munkája, de engem ez abban a pillanatban nem érdekelt. Gyorsan hazamentem befeküdtem az ágyba és négy napig fel se keltem. Miután kipihentem fáradalmaimat felhívtam Meirt és megkérdeztem, meg van-e még az állásom? Szerencsére még senki nem jelentkezett a helyemre, (csak pár hétig voltam távol) ezért másnap már eltudtam kezdeni dolgozni és szinte ott folytattam, ahol abba hagytam.

Meir azonban megsértődött méghozzá végérvényesen. Sokkal távolságtartóbb lett és nem kaptam többé azokból a finom pitákból sem, amiket az édesanyja készített.

Kapcsolatunk még pár hónapig tartott, amíg el nem hagytuk végleg a Befogadási Központot.

 

Shalom mindenkinek,Éva.