Datolya fák
Sófár

A Rosh Hashana-ra készülve minden évben megtelik a konyha édes illatokkal, a hűtőszekrény pedig az újév „jeleit” tartalmazó dobozokkal. A Rosh Hashana éjszakai ünnep, amelyre a felszentelés és az ördögűző áldása után kerül sor, házonként és közösségenként változik. Vannak, akik az almát mézbe mártják, ezzel véget vetve a szédernek, és vannak, akik ételek, illatok, színek és ízek bőségével készítenek asztalt. 

2023-ban Rosh Hashana szeptember 15-én este kezdődik, azaz bejön az ünnep és 17-én este megy ki, ér véget. A Rosh Hashana jelentése szó szerint az év feje. De hívják még kürtharsogás napjának, a világ születésnapjának, hosszú napnak és az eltakarítás napjának is.

A zsidó naptár szerint négy újév van, ezek közül a legjelentősebb a zsinagógai újesztendő. A  kifejezés szó szerinti jelentése: az év feje.
Ezen felül illetik még a jóm truá (a kürtharsogás napja),
a jóm hádin (az ítélet napja), a jóm diarichtá (a hosszú nap),
a jóm hárát olám (a világ születésnapja),
a jóm hákeszen (az eltakarítás napja) névvel is.

 A zsidó újév napja – lévén a zsidó naptár luniszoláris, azaz a Hold és a Nap szerinti naptár – mindig újholdra esik.

Rosh Hashanah lelki számvetés, az önvizsgálat, az ima időszaka, amikor a Talmud szerint minden élőlény elvonul Isten előtt, aki megítéli őket a következő esztendőre.
Mivel a „közepesek” még kapnak haladékot, hogy megjavítsák magukat, a hithű zsidók e napon visszagondolnak az elmúlt évben elkövetett hibáikra és tévedéseikre, az őket ért kísértésekre.
Ezen a napon adnak hálát a Mindenhatónak azért is, mert egész évben megóvta őket a balszerencsétől és a rossztól. 

A zsinagógában áldást mondanak, majd megfújják a sófárt (ez a hangszer eredetileg kosszarv, amely arra az állatra emlékeztet, amelyet Ábrahám a fia helyett áldozott fel). A hagyomány szerint a sófár hangja hallatszott a sínai kinyilatkoztatás alkalmával, és ez jelzi majd a Messiás eljövetelét is.

A Rosh Hashanah-t  megelőző hónap már a megtérés jegyében telik, szokás ilyenkor jókívánságokat küldeni és az év közben tett fogadalmakat feloldani. 

A nap előestéjén fehér ruhákba öltöznek az emberek, vagy valamilyen fehér színű ruhadarabot viselnek. A zsinagógában is a fehér szín az uralkodó. h

 

A zsidó újévi asztalon megtalálható :

  1. datolya, (tamar)
  2. gránátalma (rimon)
  3. tök,(dlat)
  4. csicseriborsó 
  5. póréhagyma található, mert ezek a termékeny és gyorsan fejlődő növények a kabbala szerint a szerencse jelképei.

Nem hiányozhat a hal sem a fejével együtt, továbbá a mézes alma, amely kellemes és vidám évet hozhat.

Fontos a máskor sós és hosszúkás kalács (hala) is kerek és édes.

A Rosh Hashana napját sok helyen olyan tevékenységekkel töltik, amelyet egész évben végezni akarnak. Vannak akik éjszaka nem alszanak (nehogy elaludják a szerencséjüket), ehelyett imátkoznak és vallásos énekeketet énekelnek.

Közép-Európában – így Magyarországon is – elterjedt a Rosh Hashanah  első napjának délutánján – vagy ha az a nyugalomnapra esik, akkor a következő nap – a táslich szertartás. A kenyérmorzsát összegyűjtik és beleszórják egy folyóba: ezzel szimbolikusan vízbe vetik a bűneiket, így tisztán kezdhetik meg az újesztendőt.

Hogyan készül a család az ünnepre?

Izraelben is, mint a világ nagy részén egy-egy ilyen ünnep a családi összejövetelről az étkezésről, ajándékozásról szól. A családi találkozóknak Izraelben nagy hagyománya van, sokkal nagyobb, mint Magyarországon. Általában a gyerekek és a szülők szombatonként találkoznak és együtt töltik a sabatot vagy annak egy részét. Az étkezést mindenképpen.

A nagy ünnepek, mint a Rosh Hashana még szorosabban tartja egyben a családot, nincs ez másképpen nálunk se. Az idén a menyem és a fiam tartja az ünnepet, és ide jön a család többi tagja. Összesen 15-en leszünk, ebből négy gyerek a többi felnőtt és természetesen Tál rokonsága lesz többségben. 

A menyem és én a hagyományos rántott húst készítjük el, lesz még asszadó (marha hús), melyet pácolás után lassú tűzün 6-7 órán keresztül főzünk, sütünk a sütőben. Humusz, rizs, saláták, kalács, méz, alma, datolya,  tök, póréhagymás étel, almás és mézes sütemény is kerül az asztalra. Éhezni biztos nem fogunk!

Nagymama töltött káposztát készít. Mazal a nagyi, nyolcvanhárom évesen szerencsére még sürög-forog a konyhában. A káposzta hasonló, mint a magyar, abban különbözik, hogy a török konyha ízvilága dominál.

Nászasszony készít egy hagyományos Gefilte halat.

Már napok óta lázas készülődés folyik nálunk, takarítás, vásárlás melynek egy részét interneten keresztül oldottuk meg. Az ünnep többi hozzávalóját én és a férjem hordtuk haza a hét folyamán. Pénteken nem szeretne senki bevásárolni, mert még az utolsó roham alkalmával rengetegen lesznek az üzletekben,pont mint otthon egy -egy karácsony vagy szilveszter napján.

Egy nagy bánatom van az ünneppel kapcsolatban, hogy a teríték minden darabja egyszerhasználatos. Én nem szeretem,mert környezetszennyező, de Izraelben nagy hagyománya van. Minden ünnep alkalmával amikor sokan jönnek össze ezt használnak. Az étkezés végén üsszefogják a terítőt és minden mehet a kukába. Szörnyű!!!

 

Az újévi családi vacsora forgatókönyve:

1, Gyertyagyújtás (Édesanya)

2, (Csak szombaton) Solajm Áléchem, majd Ésesz Chájil éneklése

3, Gyermekek megáldása (családfő)

4, Kidus (áldás) a borra (családfő vagy egy megtisztelt vendég)

5, Rituális kézmosás

6, Áldás a kenyérre (családfő vagy egy megtisztelt vendég)

7, Jelképes ételek elfogyasztása(az áldásokat és a jókívánságokat mondhatja egy személy vagy mindenki magának hangosan.)

8, Asztali áldás

9, Ünnepi lakoma

Sáná Tová Umetuká! !שחנה טובה ומתוקה

 Jó és édes évet!

Rosh Hashana után tíz nappal tartják a legnagyobb zsidó ünnepet, a Jom Kippurt. A köztes időszakot tíz bűnbánó napnak nevezik, amikor mindennap különleges bűnbánó imákat kell mondani, az erre a periódusra eső szombat a megtérés szombatja. Jom Kippur a nagy megbocsátás napja, amikor Isten feljegyzi az élet könyvébe azoknak a zsidóknak a nevét, akik az új esztendőben is élhetnek.

 

Shalom mindenkinek,Éva.