A műhús már többé-kevésbé benne van a köztudatban. Egyik fajtája már régóta kapható a másik a laboratóriumban előállított még csak elvétve van forgalomban. A lárvák és egyébb bogarak fogyasztása a napokban szinte felrobbantotta a Facebookot.
Történt ez annak ellenére, hogy a világ számos országában egyik fő fehérje forrás és fogyasztása nem okoz gondot. Azonban az EU több orszgága elutasítja eme „finom” csemegét.
Ezért elhatároztam, hogy erről is írok néhány sort és kutató munkába kezdtem. Azt már olvastam,hogy az EU-ban engedélyezték a különböző bogarak lárvák, tücskök emberi fogyasztásra való feldolgozását,valamint azok elhelyezését az élelmiszerüzletek polcain.
Mondandóm lényegét két részre bontom.
Először nézzük mi is az a műhús, és mi újság a műhús piacon?
2019 környékén már lehetett hallani, hogy tudósok elkezdtek műhúst előállítani. A népesség robbanás magával hozta a hús iránti kereslet megnövekedését, melyhez hozzájárult a gazdasági és technológiai fejlődés is. A szakemberek véleménye szerint, a megnövekedett igényt még a modern technika sem képes fedezni élő állatokból.
Az állatok jogait védő szervezetek, a környezetvédők erőteljes lobbija és fellépése az állatok leölése miatt, felgyorsította az eseményeket. Több pénzügyi befektető is jó lehetőséget látott és lát ezen piaci szegmens igényeinek kielégítésében.
Szerény véleményem az, hogy rengeteg felesleges húst állítanak elő, sok megy a szemétbe, és sajnos nem csak hús, hanem más egyéb élelmiszer is. Magam is hús evő vagyok és gyönyörűséggel tölt el a piacokon, a boltokban látható megrakott polcok széles kínálata. Azonban nem rendülnék meg, ha egyszer-egyszer hiánycikk lenne valamiből. Nem kell mindennap húst enni és akkor még sokáig elég lenne az a mennyiség, amit ma megtermelünk. A vásárlói szokásokat kellene megváltoztatni, megtanítani az embereknek, hogy milyen alternatívák lehetnek étkezés terén, ez azonban ebben a fogyasztói társadalomban nem érdeke azoknak, akiknél a tőke van. Elégítsük ki az igényeket még akkor is, ha fele a szemétben köt ki, mert ez nekünk hasznot termel.
Azonban nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az étkezés egyfajta kulináris élvezet, tehát a mesterségesen előállított húsnak szerkezetében és ízvilágában is meg kell egyeznie az eredetivel.
Véleményem szerint azonban bizonyos pénzügyi körök már felsorakoztak a folyamatok mögött. Nem gondolnám, hogy a pénzüket befektetők az emberiség és a bolygó jövője miatt aggódnak és ezért finanszírozzák az új technológiát, és lobbiznak a műhús előállítása mellett. Hatalmas profitot látnak a még csak kialakulóban lévő piacon. A másik csoport az állatvédőké, és a vegánoké, akik a zöldekkel együtt azért harcolnak, hogy az a fajta állattartás melynek végeredménye az állatok leölése és elfogyasztása végleg megszűnjön.
Sajnos vannak olyanok, akiket nem érdekel, hogy hány állattenyésztéssel és feldolgozással foglalkozó vállalkozás (család) megy tönkre. Azokról a vállalkozásokról és családokról van szó melyek az utóbbi időben hatalmas fejlesztéseket hajtottak végre, részben vagy egészben önerőből azért, hogy megfeleljenek az Európai Unió által előírt szigorú élelmiszerbiztonsági előírásoknak. A szabályok előírják az állatok életkörülményeinek, takarmányozásának, feltételeit, szoros orvosi felügyelet mellett. A beteg vagy betegségben elpusztult állatok dokumentálásának és megsemmisítésének szigorú végrehajtását. Ezek olyan beruházások melyek nem térülnek meg hamar és hosszútávon hoznak csak hasznot a tenyésztőknek.
Műhús tenyésztése „bioreaktorban”.