izraelrol-neked.hu logoja

Misztikus élmények a Siratófalnál és a Zsidó negyedben.

Jeruzsálem régen

jeruzsálemi kirándulás folytatódik, a keresztény negyed után ellátogatunk a Siratófalhoz és a Zsidó negyedbe.

A Siratófalhoz készülődve idegenvezetőnk Zsuzsa felhívta a figyelmünket, néhány öltözködési szabályra és arra, hogy mire figyeljünk a Siratófalnál. A Kotelnél (Siratófal) lehetőség van a kőtömbök réseibe egy kis papírra írva kérést, imát elhelyezni Istenhez.

Öltözködésnél oda kell figyelni, arra akármilyen meleg is van:

  • a fiúknak hosszú nadrágot kell felvenni, vagy legalább is háromnegyedest,
  • a nőknek térd alá érő szoknya és zárt hosszú ujjú felső viselése a Kotelnél illendő.
  • A férfiaknak, kalapot, kipát, sapkát valamit kell tenni a fejükre.
  • A nőknek nincs ilyen előírás, de legtöbbször fejkendővel fedik be fejüket miközben imádkoznak a falnál.
  • Fényképezni nem lehet a Siratófalnál, mert tiszteletben kell tartani az imádkozók magánszféráját.
  • Harsányan, hangosan viselkedni sem szabad.

Habár a felfegyverzett biztonságiőr mindenhova elkisért bennünket Zsuzsa felhívta a figyelmünket, hogy ne szakadjunk el a csoporttól, mert Jeruzsálemben elég sok merényletet követnek el az arabok. Ez sajnos a mai napig így van, melyek között van gázolásos merénylet, késelés melyek áldozatai leggyakrabban a katonák.

Elindulás előtt megemlítette, hogy a Siratófalhoz biztonsági kapun és ellenőrzésen keresztül juthatunk, be. Ha átjutottunk kapunk egy félóra szabadidőt, és aki akar közel mehet a falhoz és imádkozhat.

A Zsidó negyed Jeruzsálem óvárosának -- mely négy negyedre oszlik -- az egyik negyede.

A Zsidó negyedet a Jaffa-kapun keresztül közelítettük meg, amely az óváros egyik fő bejárata. Amint átléptük a kaput, elénk tárult az a varázslatos világ, amely a zsidó hagyományok és történelem otthona. Szűk, kanyargós utcák és időtlen kőházak fogadtak minket.

A Zsidó negyedben megnéztük a Hurva-szegletet, amely egy korábbi templom maradványain alapuló gyönyörű zsinagóga. Megtudtuk, hogy az eredeti Hurva-zsinagóga a 18. században épült, és az egyik legnagyobb és legelőkelőbb zsinagóga volt Jeruzsálemben. Az épület nagy kupolával és impozáns belső terekkel rendelkezett. Azonban, 1948-ban az izraeli függetlenségi háborúban a Jordániai Hásim királyság lerombolta a zsinagógát.

Hosszú időn át, a romok magasodtak a Zsidó negyedben, amíg végül 2000-ben megkezdődött a Hurva-zsinagóga újjáépítése. Sajnos mi akkor nem láthattuk, mivel folytak a munkálatok és a terület le volt zárva. Azonban azóta már jártam ott, mivel 2010-ben ünnepélyesen megnyitották a látogatók előtt. A helyreállítás során megőrizték az eredeti épület történelmi jegyeit és jellemzőit. A cél az volt, hogy visszaállítsák az épület korábbi dicsőségét és szépségét.

A Hurva-zsinagóga és a Hurva-szeglet nagyon fontos szimbólumok Jeruzsálemben, melyek története a jeruzsálemi zsidó közösség erejét és kitartását jelképezi. Az újjáépítésük a múlt iránti tisztelet és az izraeli identitás megerősítése szempontjából is jelentős esemény volt. A Hurva-zsinagóga és a környező területek ma is lenyűgöző látnivalók, amelyeket érdemes meglátogatni, ha valaki a Jeruzsálembe érkezik.

Zsuzsa elvitt minket a Kószel-rabbi sírjához, amely a vallási zarándokok népszerű helye. Továbbá megnéztünk néhány a zsinagógát, mint például az Ari-zsinagógát és a Ramban-zsinagógát, amelyek fontos helyszínek a vallási életben és a kulturális örökségben. A Kószel Rabbi, más néven Menachem Mendel Morgensztern, a 19. században élt és nagy tekintélyű haszidi rabbi volt. Nevét Kószel (Kosov) városáról kapta, ahol született és hírnevet szerzett.

A Kószel Rabbi a haszidi mozgalom egyik kiemelkedő alakja volt, és hatalmas hatással volt a követőire és a zsidó közösségre. Tanításai és bölcseletei mély spirituális és vallási értékeket hordoznak, és több generáción át hatottak az emberek életére.

Az öröksége magában foglalja a haszidi értékeket és hagyományokat, valamint a szellemi mélyülést és az Istennel való kapcsolat elmélyítését hangsúlyozza. A haszid elnevezés a heszed (jámborság, kegyelem, hű szeretet) héber rokon szóból származik. Sok tanítása a hit, a bölcsesség, az empátia és a szeretet témáival foglalkozik, és segít megérteni a spirituális növekedés és a belső harmónia jelentőségét.

A Kószel Rabbi emléke ma is él a haszidikus közösségekben és a zsidó vallási tanulmányokban. Tanításai és bölcseletei továbbra is inspirációt nyújtanak az embereknek, és sokan hivatkoznak rá az életükben és a vallási tanulmányaik során.

Séta a Cardón.

A Cardo Jeruzsálemben a Római Birodalom idején épült, és az óváros központi részén található. Ez az utcák és sikátorok hálózatának egyik legfontosabb és leghosszabb része.  Hosszan fut a városon keresztül, az északi és déli kapuk között. — Magyarázta Zsuzsa. Egy pillanatra megálltunk az utca forgatagában lehunytuk a szemünket és elképzeltük milyen lehetett a római időkben itt sétálni.

A Cardo főutcájának két oldalán üzletek, boltok és műhelyek sorakoztak, ahol kereskedők árulták áruikat. Az ókori időkben a város gazdasági és kereskedelmi központja volt, ahol zsongó forgatag és élénk tevékenység volt tapasztalható. — hallottuk idegenvezetőnk hangját.

Az idő múlásával és a történelmi változásokkal  jelentősége csökkent, és a középkorban részben elhagyatottá vált. Azonban a 20. században történt régészeti feltárások és helyreállítások révén sikerült helyreállítani és bemutatni eredeti szépségét.

Ma a Cardo a turisták és látogatók kedvelt helyszíne Jeruzsálem óvárosában. Az utcán sétálva láttuk a régi falmaradványokat, az oszlopokat és a középkori boltíveket. Az üzletek és galériák különféle árukat és kézműves termékeket kínáltak, amelyek lehetőséget adtak helyi kulturális élményekre és vásárlásra, melyet csekély mértékben ki is használtunk.

Zsuzsa idegenvezetése során mélyebb betekintést nyújtott a zsidó vallás, a kultúra és a történelem sokszínűségébe. Elvarázsolt minket a hagyományokkal, a vallási rituálék mélységével és a közösség életének gazdagságával. Egy felejthetetlen utazás várt még ránk a Zsidó negyedben, ahol felfedezhetjük a múlt örökségét és az élő zsidó kultúra vibrálását.

Cardo
Én vásárlás után a Cardon

Utunk végső állomása a Siratófalhoz vezetett.

Az egyik legfőbb nevezetesség a Zsidó negyedben a híres Nyugati Fal, más néven Siratófal vagy Kotel ahogy Izraelben nevezik. Ez a fal az ősi Templom-hegy nyugati oldalán található, és a zsidó vallás egyik legfontosabb szent helye. A falon történő imádkozás és a zarándoklatok hatalmas jelentőséggel bírnak a zsidó közösség számára. Ahogy haladtunk egyre közelebb a falhoz érezni lehetett a történelem súlyát és a vallási elkötelezettség erejét még nekem is, aki megrögzött ateista.

Hirtelen megpillantjuk a lenyűgöző Nyugati Falat, amely az ősi Templom-hegy maradványa. Zsuzsa segítségével megismertük a fal történetét és az itt tapasztalható vallási jelentőséget.

A Kotel, vagy más néven Nyugati Fal, rövid, de rendkívül érdekes történettel rendelkezik. Ez a fal az óvárosban található Jeruzsálemben, az ősi Templom-hegy nyugati oldalán helyezkedik el.

A Kotel az egykori második zsidó Templom maradványa, amelyet a rómaiak pusztítottak el a 70-es években. A fal azonban megmaradt, és a zsidó vallás egyik legszentebb helyévé vált. A falhoz való imádkozás és a zarándoklatok hatalmas jelentőséggel bírnak a zsidó közösség számára.

A falon található szűk rés mellett található egy speciális hely, amelyet a Kotel Kapujának neveznek. Ez a rész volt az eredeti Templom-hegy bejárata, és az ókori zsidók által használt legfontosabb kapu volt. Az idő múlásával a Kotel Kapuja alatt hatalmas mennyiségű törmelék halmozódott fel, amit a jeruzsálemi város újjáépítésekor távolítottak el.

A Siratófal nagyon jelentős szimbólum a zsidó vallásban és a zsidó nép számára. A fal imádkozó helye számos vallási eseménynek és ünnepnek ad otthont. Például a Shabati imákat, a Bat Mitzvah és Bar Mitzvah ceremóniákat, valamint a Tisha B’Av, a zsidó nép tragédiáinak emléknapját itt tartják meg. Ezenkívül katonai eskütétel színhelye is. Egy ilyen eskütételen én is részt vettem mondhatom felemelő érzés volt. Igen ezek azok a pillanatok, amikor a múlt és a jelen összekapcsolódik és egyé válik és amikor ezt átélheted örökre bevésődik a szívedbe.

Lehetőségünk nyílt az ősi falhoz közelebb lépni, hogy megérezzük a vallási zarándoklatok, a vallási elmélkedések és az emberek által vallott hit erejét.

Siratófal

A csoport kettévált a falnál (Siratófalnál a férfiak és a nők külön imádkoznak) kaptunk egy kis szabadidőt és aki akart közelebb mehetett a falhoz, megérinthette, elhelyezhette a kis cédulát, amit írt. A kívánság vagy ima elhelyezése hagyomány, egyfajta közvetítő kapcsolatot teremt a hívek és az Istenség között, és sokak számára hatalmas jelentőséggel bír.

Én is közel mentem a falhoz, melynek érezni lehetet a lenyűgöző atmoszféráját és mély vallási jelentőségét. Ahogy az emberek ott imádkoztak megérintve a falat, érezhető volt a történelem súlya és a zsidó nép összetartozásának ereje.

Ez a hely mindig is vonzotta a zarándokokat és a látogatókat a világ minden tájáról, akik szeretnének részesei lenni ennek az ősi helynek és a vallási hagyományoknak.

Jeruzsálem Zsidó negyede, az Izraeli történelem és kultúra rejtélyes szövevénye, ahol a múlt és a jelen összeolvadnak. És most, éppen Zsuzsával, aki a varázslatos történetek közvetítője, bepillantást nyerhettünk a múlt örökségébe és a jelen vibráló színtereibe.

Zsuzsa rendkívüli tapasztalattal és szenvedéllyel vezetett bennünket ezen az utazáson, ahol minden utcasarkon történelmi emlékek és vallási jelképek találkoztak a modern élet színes forgatagával. Ahogy keresztülvezetett minket a keskeny sikátorokon és a rejtélyes bazárokban, mesélt a híres templomok és mecsetek történeteiről, és megosztotta velünk az itt élő emberek mindennapi életét az valami varázslatos volt.

Lenyűgöző tudásával és szellemességével olyan elemekre világított rá, amelyeknek mások észre sem vennék a lényegét. Megmutatta nekünk a kulturális összeolvadás és a vallási sokszínűség csodálatos egyensúlyát ebben a városrészben, ahol a zsidó, keresztény és muzulmán hagyományok találkoznak.

Együtt Zsuzsával bejártuk az évszázadokat átívelő kőfalakat, ahol az izraeli identitás mély gyökerei rejtőznek. Közben a szavai elhozták a múlt szellemét, és segítségével éreztük a hittel és elkötelezettséggel átitatott légkört.

Jeruzsálem Zsidó negyede a történelem és a kultúra kavalkádja, de Zsuzsával ez a kavalkád varázslattá vált és örökre megmaradt bennünk.

Az utolsó megállónk a bazárok és piacok rengetege volt. Zsuzsa vezetésével felfedezhettük a helyi élet pezsgését. Hangulatos sikátorokban sétálva és a tarka árusok kínálatát figyelve megismerhettük a helyi kulturális szokásokat, megkóstolhattuk az autentikus ételkülönlegességeket és találtunk néhány emléktárgyat, mellyel hazavittük a hely varázsának egy darabját.

Ha tetszett az írásom és hasznosnak találtad kérlek oszd meg másokkal is.

Shalom mindenkinek,Éva.