Table of Contents
ToggleKóser vagy tréfli? Zsidó vallás által előírt étkezési szokások.
Mielőtt az izraeli konyháról, gasztronómiáról írok szerintem fontos néhány szót ejteni a kóserságról.
A kóserság története egyidős a zsidósággal, a szabályokat különböző középkori törvényekben kategorizálták és foglalták rendszerbe. Betartására a hagyományokat szigorúan őrző vallásos zsidók nagy hangsúlyt fektetnek. Ez a mai népesség 12,6%-a, kb. 1 235 000 ember.
Kóser konyhát vezetni szerintem nagyon macerás dolog, sok mindenre oda kell figyelni és sok szabályt be kell tartani. Nyilván annak, aki bele született sokkal egyszerűbb elsajátítani, mint aki utólag betér vagy elhatározza, hogy másnaptól ezen szabályok szerint akar élni.
Mivel én szinte mindent is eszem (kivéve a tengeri herkentyűket) nekem ezeket a tiltásokat nagyon nehéz lenne betartani,ezért nem is törekszem rá. Számomra éppen elég azokat a szabályokat követni, amiket a hétköznapi élet megkövetel.
Izraelben, aki kóserül étkezik az nálam még egy pohár vizet sem fogadna el, mert nem vezetek kóser konyhát.
A kóser jelentése, alkalmas, megfelelő, helyes.
Ezt a kifejezést nemcsak vallási értelemben használják, hanem a hétköznapi nyelvben is. Mondják ezt akkor is, ha valami tiszta anyagból, megbízható forrásból, jó minőségben készül.
Az élelmiszerek amennyiben nem megfelelőek akkor azt mondják, hogy az tréfli.
Ha azonban egy tárgy nem kóser, akkor az pászul.
Na de nézzük is milyen egy kóser konyha!
Ha valaki bizonytalan abban, hogyan legyen kóser a konyhája, akkor lehet egy úgynevezett próba időszakot tartani. Ez idő alatt egyszerűen megjelöli edényeit. Piros színnel, amiben húst készít, kékkel, amibe tejes ételeket tesz. Természetesen ide tartoznak, a bögrék, tányérok, evőeszközök stb., valamint a konyharuhák.
Amikor már kiválóan tudja használni az edényeket, akkor vesz két készletet, egyet a húsosnak, egyet a tejesnek és elviszi a mikvébe.
A mikve egy rituális fürdőhely, ahol használat előtt megmerítik az edényeket az itt lévő vízben, és elmondanak egy ide illő áldást. Ekkor az edények egy spirituális megtisztuláson mennek keresztül, ezután használatba vehetők. Ezt a folyamatot ajánlatos hozzáértő rabbinak végezni.
Otthon a konyhaszekrényben el kell különíteni a húsos, illetve a tejes edényeket.
A következő a konyhapult, egyik felén csak húsos, másik felén csak tejes ételeket készítünk.
Hűtőszekrény, ha elég nagy nem kell kettő, mivel minden be van csomagolva, valamint a polcokon az ételek megfelelően elkülöníthetőek.
Abban az esetben, ha nagy a konyha és két mosogató van benne csupa öröm az élet, mert nem kell odafigyelni arra, hogy mosogatás közben az edény érintkezik a mosogató tállal.
Manapság már van a háztartásokban mosogatógép is, ezt általában húsos edények tisztítására használják, mivel több húsos étel készül, mint tejes.
Amennyiben valaki a meglévő konyháját szeretné kaseroltatni, akkor az eljárás a következő:
A sütőt alaposan ki kell takarítani, ha van benne öntisztító program, örülhetünk, mert csak elindítjuk, ha nincs akkor az gáz, a szó szoros értelmében. Fogunk egy mini lángszórót, ami gázzal működik és kiégetjük. Az égetés alapos kell, hogy legyen, majd hagyjuk kihűlni a sütőt. Ugyan így járunk el, ha a mosogatónk fémből készült.
Vannak olyan edények, amelyek nem kaserolhatók:
- Teflon,
- kerámia,
- porcelán,
- jénai
- fa.
Milyen ételekre mondjuk,hogy kóser?
Emlősök:
Kóser:
-
- Marha,
-
- kecske,
-
- birka,
-
- szarvas.
Fő jellemzőjük a hasadt körüm és a kérődzés. Amennyiben mindkét tulajdonság meg van, akkor rituálisan tisztának,azaz ehetőnek minősül. Ha egyik is hiányzik,akkor már tréfli.
Bővebben
https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B3ser
- szarvas.
Érdekesség, hogy a zsiráf is ehető, azonban a hosszú nyaka miatt nem lehet levágni a kóser szabályok szerint. Tehát zsiráfot nem eszünk!
Minden kóser állat teje szintén kóser, ha nincs benne tiltott adalékanyag.
Nem kóser: a disznó, a szamár, a teve, a ló és semmilyen öszvér állat.
Halak
Kóser:
Jellemző rájuk, hogy pikkelyesek és legalább három uszonyuk van.
- Ponty,
- keszeg,
- lazac.
Nem kóser a cápa, angolna, harcsa, tenger gyümölcsei, homár, garnéla, kagyló, polip, béka, csiga stb…
Az összes rágcsáló is tréfli, valamint a bogarak és az ízeltlábúak is.
Azonban nem elég, hogy az állat kóser, amennyiben nem kóserül van levágva, nem fogyasztható!
Ennyi macera egy kis étkezés miatt !!!
Mi is az a kóservágás?
A kóservágást egy arra kiképzett sakter végezheti, mert az állatból minden vérnek el kell távoznia, csak azután ehető. Vért semmilyen formában nem lehet fogyasztani.
Nincs hagymástojás vérrel!!
Itt érzem szükségét elmesélni, első találkámat egy izraeli kóserül levágott csirkével. Az izraeli boltokban ugyanis csak ilyen csirkéket lehet kapni, kivéve az oroszok által üzemeltetett élelmiszer áruházakat, amik viszont elég drágák.
Falusi lányként érkeztem Izraelbe. Magyarországon volt saját csirkém, kacsám, pulykám, amiket ugyan nem én vágtam le (nem bírtam megtenni), hanem a szomszédasszony vagy a férjem, de utána már átvettem az irányítást egészen a tálalásig. Az én állatkáim gyönyörűek voltak, szép színük, gusztusos bőrük miatt.Megjegyzem most,hogy itthon vagyok a piacon is ilyeneket látok.
Ezzel szemben az izraeli csirkét amikor kicsomagoltam, egy fehér, zsírosbőrű valami terült el a konyha asztalomon. Mire szétszedtem és lehúztam a bőrét(itthon sose teszem) elhatároztam, hogy ebből a levesből én biztosan nem eszem. A férjem kérte, egye meg ha akarja.
Mikor beletettem a fazékba úgy úszkált, mint egy több hetes vízihulla. Mivel a varázs fűszeremet nem hoztam magammal (vegeta), ezért abban reménykedtem, hogy majd a sok zöldség ad a levesnek valamilyen ízt és színt. Nem egészen így történt.
Sajnos a férjem is érezte, hogy ez más, mint amihez otthon szokott, de pár nap alatt hősiesen elfogyasztotta a neki készült levest. Izraelbe azóta se főzök levest csirkéből, inkább pulykanyakból, vagy marhából készítem.
Vegetám azonban mindig van otthon!!!!
Most gyorsan visszakanyarodok a kóser vágáshoz. Miután a sakter szakszerűen levágja az állatot, átvizsgálja a belsőszerveket, marháknál a tüdőt is nincs-e valami gümőkorra utaló jel. Csak akkor kerülhet fogyasztásra, ha minden rendben van, tehát kóser. A marhák hátsó része nem kóser, mert van benne egy ideg (ülőgumó) és ezt nem sok sakter tudja maradéktalanul eltávolítani. Emiatt nem adható el kóserként.
Több rabbi nem tartja kósernek a hízott kacsát, mivel a mája szerintük rendellenesen növekszik. Ez még vita tárgya a rabbik között.
Tanakodjanak csak, addig is több marad nekünk!
Kenyérfélék:
Általában fogyaszthatók, de jobb, ha el vannak látva kóser pecséttel. A kenyérfélék tartalmazhatnak állati zsiradékot vagy olyan adalék anyagot, amit tartósításhoz használnak és szintén nem kóser.
Tejtermékek:
A tejfélék általában kóserek, kivéve a ligth termékeket, és az ízesített joghurtok, mert zselatint tartalmaznak. A keménysajtok fogyasztása tilos, mert nem nevezik a zsidók sajtjának. Lágy sajtok közül a Philadelfia fogyasztható, illetve a gomolya sajt, túró, juhsajt. Érlelt sajtokat nem esznek, illetve, ha a túrót ízesítik már tilos megenni, mivel az oltó anyag nem kóser.
Fagylalt:
A tejjel készült fagylaltok fogyasztása nem megengedett, mert nem kóser adalékanyagokkal készítik. A vízzel készült fagylaltok, jégrémek megengedettek.
Szirupok és más édességek:
A méz kóser.
A szőlő és származékaiból készült szörpök fogyaszthatók, azonban a többi szörp nem a bennük lévő adalékanyagok miatt.
Lekvár általában megengedett, ha nem tartalmaz zselatint vagy más tiltott anyagot.
Csokoládékrém megengedett, de figyelni kell arra mit ettünk előtte. Fogyasztható a tej és a keserű csokoládé is.
Müzli vitatott étel mivel a szárított gyümölcs nem kóser.
Cukorkák, ha nem töltöttek fogyaszthatók, kivéve a gumicukrot mert az zselatint tartalmaz. A zselatin sertészsírral készül, fogyasztani tilos!
A rágógumi nem kóser tehát, nem fogyasztható. Ha van rajta kóser pecsét, akkor igen (Orbit-Wrigleys).
Kávét és teát papír vagy üvegpohárból lehet fogyasztani.
Szénsavas üdítők, fogyaszthatók, kivéve pészach (Zsidó húsvét) alkalmával. Az automatákban lévő üdítők fogyasztása vitatott. Az ásványvizek, gyümölcs és zöldséglevek szintén ihatók.
A borok kósersága is szigorú felügyeletet igényel, tehát csak a kóser pecséttel ellátott borok fogyaszthatók. A Whisky, Vodka, Arrak, Slibovitz szintén csak kóser pecséttel ellátva fogyasztható. Néhány likőr fogyasztása is lehetséges.
Mesterséges édesítő szerek csak ha kóser pecséttel vannak ellátva akkor használhatók.
Nemsokára be is fejezem, mivel mostanra már majdnem mindent tudunk a kóser étkezésről.
Hátra van még azonban, hogy mit, mivel ehetünk.
Ha a hús nem találkozhat a konyhában a tejes dolgokkal, akkor nincs találka a gyomorban sem. Akkor hogyan tovább?
Vannak az úgynevezett párve, azaz a páros ételek, amelyeket fogyaszthatnak hússal és tejes ételekkel együtt is. Ilyenek a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, hal, tojás, cukor. A halat nem tekintik húsos ételnek, azonban a hal után nem szoktak húsos ételt felszolgálni. Mindenképpen ajánlatos a párve ételek számára is külön edényeket tartani a konyhába.
Fontos még, hogy a húsos étel fogyasztása után nem szabad közvetlenül tejes ételt fogyasztani. Ez az idő lehet egy óra, de vannak szigorúbb megítélések ez esetben akár hat óra is lehet.
Amennyiben nem zsidó készíti az ételt, akkor zsidónak kell meggyújtani a tűzhelyet és az ételt elhelyezni rajta.
Vannak szabályok az evés-ivás tempójára is. Szeszes és más italokból kortyolgatunk, nem húzzuk le egy hörpintésre. Férjes asszonyok csak a férjük jelenlétében ihatnak alkoholos italt, és akkor is keveset.
Illik az asztaltól úgy felállni, hogy ne legyünk túl jóllakottak.
A zsidó konyha szabályait ősi törvények írják elő,azonban ez nem jelenti azt,hogy nem érdemes kipróbálni.
A képen szárított fűszerek garmadája, amiket salátákba tesznek vagy főzéskor használnak.
Izraelben nagyon sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak. Finom és sokféle olajbogyó kapható.
Az étlapokon megtalálható, humusz, fűszeres padlizsán, zsidó tojás, shakshuka (lecsó féle), halva, sólet, pita és még sok érdekesség, amiről írok majd.
Addig is mindenkinek,