izraelrol-neked.hu logoja

Jom Kippur és a szomorú valóság.

Tegnap azaz 2023.szeptember 25-én volt Izraelben a Jom Kippur. Jom Kippur a zsidó vallás egyik legnagyobb ünnepe, másképpen az engesztelés napja. Az ünnepet megelőzi Rosh Hashana, majd a Szukkot zárja le.

Fő szabály szerint ilyenkor sokat kell imádkozni és 25 órás böjtött kell tartani. A böjt olyan szigorú,hogy még a száj benedvesítése is tilos! A gyerekek csak pár órás böjtöt tartanak. A tizenkét év feletti fiúknak, lányoknak ha egészségesek böjtölniük kell.

Azért nem írtam, hogy mindenki, mert a vallásos zsidók úgy gondolom betartják ezt a hagyományt, a nem vallásos zsidók egyrésze úgy tudom szintén követi a hagyomány azon részét, mely a  böjtre vonatkozik. 

Én személy szerint egyiket se csinálom,nem vagyok egy hagyomány követő a vallás (egyik sem) gyakorlása pedig nagyon távol áll tőlem. Tiszteletben tartom mások hitét és hitéletét egészen addig, amíg ők is elfogadnak engem és az életvezetésem.

 

Engesztelés napja.

Az engesztelés napjának elnevezése aTórában olvasható A lényege,hogy Isten megbocsátotta Izrael fiainakaz aranyborjú imádásának bűnét, melyet akkor követtek el, mikor Mózes átvette Istentől a kőtáblákat, mely tartalmazta a bálványimádás tilalmát.

A két ünnep közötti időt épp ezért a bűnbánat napjainak nevezik Jom Kippur napján kora hajnalban bocsánatkérő imákat (szlichot) mondanak, hogy az esetleges negatív ítéletet pozitív irányba billentsék. Szokás minden haragossal még Jom Kippur előtt megbékélni, hiszen csak így várható el, hogy Isten is megbocsássa a vele szemben elkövetett bűnoket. Éppen ezért vitás ügyeiket igyekeznek elrendezni, és az egymás ellen elkövetett bűnökért bocsánatot kérnek és próbálnak valódi elégtételt nyújtani. 

Jom kippurt megelőző napon engesztelő szertartást (kápárá) hajtanak végre. Ennek során egy kakast vagy tyúkot az ember feje fölött lassan megforgatva, szimbolikusan átteszik rá a bűnöket. Vannak akik ezt a hagyományt, szertartást lecserélték és inkább a szegényekneket segítik adománnyal (cedáká).

Személy szerint ez utóbbi szimpatikusabb, mint a kakasos módszer.

Jom Kippur este,amikor nincs autós közlekedés

Gondolataim Jom Kippurkor.

A gondolataim, töprengésem okát az elmúlt hónapok,hetek,napok történései adták. Szeretnék úgy írni,hogy ne legyen benne politikai állásfoglalás. Igazából nagyon bonyolult a helyzet Izraelben. Hónapok óta tüntetnek a jelenlegi miniszterelnök Netanjahu ellen, aki a győzelem érdekében összefogott a vallásos pártokkal. Itt és most nem az a célom, hogy kiálljak egyik vagy másik oldal mellett, hanem a fent leírtakat hogyan lehet összeegyeztetni (ha egyáltalán lehet) azzal a mérhetetlen gyűlölettel, ami hónapok óta folyik a közéletben,az emberek között, gyengítve ezzel Izrael Közel-keleti pozícióját.

Bocsánatot kérnek-e a tüntetők és ellen tüntetők azoktól, akiknek anyagi és egyébb kárt okoztak azzal,hogy utakat zártak le. Sokan nem jutottak el időben a repülőtérre, nem jutottak el időben az orvoshoz, munkába,vagy nem tudták kinyitni üzemeltetni a boltjukat, stb..

Ki, kitől kér bocsánatot a tüntetések alatt elkövetett bántalmazások miatt?

Gondolom nem érzik magukat bűnösnek,mert mindkét tábor úgy gondolja neki van igaza. Mindkét tábor a saját igazáért kűzdött nem gondolva másokra, habár azt közvetítették, hogy ezt azokért, is teszik akik nincsenek ott. De honnan tudják, hogy miért nincsenek ott?

Tel-Avivaban pont a Jom Kippur bejövetelét megelőző órákban fellázadt a tel-avivi lakosok egyrésze. A lázadás oka a Rosh Jehudi (Zsidó vezetés ) jesiva tagjai provokálva a szekuláris és liberális lakosságot.Nyílt utcán,tereken akartak imádkozni,megbánni bűneiket. Mindezt persze nemi szegregációval egybekötve,vagyis a nőket elkülönítve.

Annak ellenére akarták mindezt megtenni, hogy Tel-Avivban 500 zsinagóga van, és mindegyik szivesen fogadja híveit. 

 

Annak ellenére akarták megtenni,hogy a bíróság elutasította az imát szervező Rosh Jehudi jesiva kérelmét a nemi szegregációt megvalósító válaszfal felállítására. Ennek ellenére felállították a falat, amit a tüntetők lebontottak. A tüntetés verbális konfrontációval folytatódott tovább,amíg a rendőrség közbe nem avatkozott.

Itt is egy szembenállás tapsztalható. Vajon ki gondolja, hogy megbántotta a másik embert? Ráadásul ezen a szent napon! Ki kér, kitől megbocsájtást?

 

Vajon ezek az emberek, akik egymásnak feszültek,bocsánatot kérnek-e egymástól? Megbocsátanak-e a másiknak? Hogyan gondolkodnak Jom Kippur napján a történésekről?

Számomra teljesen mindegy, hogy az illető vallásos vagy nem, mert ennek a napnak a lényege a megbékélés, bocsánat kérés, bűnbánat!

 

Játszunk el a gondolattal,hogy bocsánatot kérnek annak reményében, hogy Isten is megbocsát nekik és a következő évre bepecsételik őket abba a bizonyos  könyvbe.

Mi lesz másnap? Mi lesz egy hét múlva?Béke, nyugalom? Kevesebb agresszió?

Megmondom mi lesz: Folytatódik minden tovább! A gyűlölet, az egymásnak feszülés, a kiabálás,veszekedés, egymás szidása.

Ma a 21. században még mindig  a politika és a vallás, vagyis az ideológiák ásnak árkokat az emberek közé. Hidakat sajnos még  mindig nem tudunk építeni.

Ezeket végig gondolva :Van értelme ennek a napnak? 

Bizonyára van.
Vannak olyan emberek , vallási csoportok, akik komolyan veszik ezt a napot, miattuk biztos van értelme! De mi lesz a többiekkel?

Nos ezeken gondolkodtam ezen a napon és úgy gondoltam leírom nektek. 

Biztos lesz,aki felháborodik.Lesz aki igazat ad.Lesz olyan is aki megtudja magyarázni a számomra megmagyarázhatatlant. 

Kiváncsian várom kommentben. A gmail-om egyenlőre nem működik.

 

Shalom mindenkinek,Éva.