Jeruzsálemi látkép

Jeruzsálemben már többször kirándultam, de az első élményem az fantasztikus volt. Nem vagyok az a fajta ember, aki könnyen és mindenért lelkesedik, de izgatottan vártam a kirándulást. Sokat olvastam és hallottam már a bibliai helyekről, melyeket most bejárhatok.

A Szochnut vitt el bennünket még a kivándorlásunk előtt egy hosszabb körútra. Az utazás alkalmával megcsodálhattuk Jeruzsálem évezredes épületeit, utcáit. Szinte felfoghatatlan, hogy ugyan ott sétálok, ahol Jézus is járt. Azokat a köveket érinthetem meg melyet esetleg ő is megérintett. Több ezeréves utak és én ott sétálok!

 

Idegenvezetőnk egy nagyon kedves fiatal hölgy volt, Zsuzsának hívták. A Jeruzsálembe vezető úton beszélt nekünk a város elhelyezkedéséről, konfliktusairól.

Jeruzsálem a Közel-Keleten egy város, amely a Júdeai-hegység egy fennsíkján helyezkedik el, a Földközi -tenger és a Holt-tenger között. Mint főváros igényt tart rá Palesztina is és Izrael is, azonban nemzetközileg nincsenek széles körben elismerve.

1948-ban az első arab-izraeli háborúban Nyugat-Jeruzsálemet Izrael, Kelet -Jeruzsálemet pedig Jordánia foglalta el az Óvárossal együtt, majd annektálta, vagyis bekebelezte, fennhatósága alá vonta. A hatnapos háborúban 1967-ben Izrael elfoglalta Kelet-Jeruzsálemet a környező területekkel együtt.

1980-ban megszületett a Jeruzsálem törvénye, mely Jeruzsálemet nevezi meg Izrael egyetlen osztatlan fővárosának. Az izraeli kormányzat minden ága itt működik, beleértve a Parlamentet (Kneszet) is.

A mai napig ez is az egyik főkonfliktus Izrael ás Palesztina között.

Jeruzsálem nagyon különleges hely, mivel itt találkozik a három nagy vallás: a zsidó, a keresztény és az iszlám.

Jeruzsálem három részre tagozódik:

Az i.e 1800 körül fallal vették körbe a várost, melyben megtalálható az:

Óváros,

az arab Kelet-Jeruzsálem és

Nyugat -Jeruzsálem, a modern városrész.

A város kapui:

A városnak hét kapuja van azonban ebből csak öt van használatban. Minden világtájon egy-egy kapu, csak délen van kettő.

  • Északon a Damaszkuszi kapu,
  • Keleten az Istvánkapu,
  • Délen a Szemeteskapu és a Sionkapu,
  • Nyugaton a Jaffai kapu.

A kapukat utak kötik össze, fedett sikátorokkal így osztják felosztják a várost négy negyedre.

  • Zsidó negyed-a Sion-hegynél,
  • Keresztény negyed – északnyugaton,
  • Arab negyed – keleten,
  • Örmény negyed – délnyugaton.

Ezeken az utakon mindvégig megyünk nyugtatott meg bennünket Zsuzsa, csak bírjátok az iramot. Ez nem egynapos kirándulás lesz. A busz elvitt minket az Óváros felé és innen indultunk el felfedezni Jeruzsálem többezer éves titkait.

Hátam mögött fent látható a befalazott Arany Kapu

Felsétáltunk a Templom-hegyre, melynek meghallgattuk rövid történetét:

Az Óváros része a templom-hegy, ahol a befalazott Arany kapu is látható.

Zsuzsa az idegenvezetőnk megkérdezett minket, — Ki tudja miért van befalazva a kapu?

A társaság néma csenddel válaszolt, még csak ötletünk se volt. Zsuzsa mosolygott egyet, majd elmesélte, hogy a kapu a zsidók és muzulmánok szerint is szenthely és azon csak a messiás léphet be.

Az Aranykaput 810-ben falazták be, ekkor ugyanis muzulmán kézben volt a terület.

A muzulmánok úgy gondolták, ezzel majd megakadályozzák, hogy a messiás bevonulhasson a városba és a zsidó nép az ő segítségével visszafoglalja a várost.

A zsidó nép hite szerint a messiás, akire évezredek óta várnak megteremti számukra a földi paradicsomot Jeruzsálemben.

Az Aranykapu előtt láttunk egy muzulmán temetőt melyről azt mesélte Zsuzsa, hogy attól különleges, hogy sokan sok millió sékelt képesek fizetni azért, hogy minél közelebb lehessenek a feltámadás helyszínéhez. 

A Templom-hegy

Jeruzsálem fölé magasodik a Haram-ash Sharif, azaz hétköznapi nevén a Templomhegy. Ez a középpontja minden arab-zsidó vitának. Itt ment a mennybe Mohammed és itt kérte Isten Ábrahámot, hogy áldozza fel neki a fiát.

A mecsetbe sajnos nem mehettünk be, de a mecset történetét röviden meghallgattuk.

A Sziklamecset

Jeruzsálem egyik legjellegzetesebb épülete mely Óváros szívében magasodik. Nevét, az ott látható hatalmas szikláról kapta, amely Jeruzsálemet szent várossá teszi. Minden szempontból gyönyörű, az arany kupolája is fantasztikus.

A Sziklamecset az iszlám négy csodája közül a harmadik. Mekka és Medina mecsetje után következik, de megelőzi Damaszkusz mecsetjét.

Alapja az a sziklakő, mely egykor a muszlim zarándoklatok legfőbb célja volt. E szikla köré épült a Sziklamecset, a legrégibb ránk maradt iszlám szentély. A szikla, a Mórija hegy egy darabja, ahol Ábrahám feláldozni készült fiát, Izsákot Jehovának, s ahol ezer évvel Krisztus előtt Salamon király az első templomot építtette, amelyet Kr. e. 588-ban leromboltak. Jézus már a Nagy Heródes által építtetett nagyobb templomot láthatta. Heródes templomát a ma is ott álló sziklára építették. Ezen a helyen történt Mária megtisztulása, amikor is az öreg Simeon a kis Jézussal a karján elmondta a Nunc dimittist.

A Sion-hegy környéke, ahova Salamon építtette templomát, nemcsak a zsidók, de a muszlimok szemében is szent és becses hely. Mohamed próféta (Kr. u. 570-632) halála után mindössze 6 évvel, 638-ban a muzulmán Omar kalifa vette be a várost, és a templomot az iszlám szent körzetének nyilvánította.

A muszlimok úgy hiszik, hogy Mohamed próféta a szikláról szállt fel szent lován a mennybe, a hegy tetején álló 4 m-es sziklatömbről, melyet a Korán „éjszakai utazás”-ként ír le, hogy megkapja a kinyilatkoztatásokat földi küldetése teljesítéséhez. A Szikladómot a damaszkuszi kalifa építtette 691-ben, s a kívül, pompás aranymozaikokkal boríttatta. Az oszmán törökök később 45 ezer perzsa csempével rakták ki. Varázsolt el a történettel mindenkit Zsuzsa.

Sziklamecset

A kupola, mely sokak számára a város jellegzetes szimbóluma, eredetileg fából készült és aranylemezekkel fedték be. Az arany-alumínium ötvözetből készült és Korán-idézetekkel ékesített jelenlegi kupolát 1963-ban fejezték be. Többféle illatszerrel is meglocsolták, így a zarándokok egy idő után már illatáról is felismerték. A muszlimok hite szerint a világvége eljövetelekor erről a szikláról hangzik majd el az utolsó ítéletre hívó szó.

A rómaiak Kr. u. 70-ben romba döntötték Heródes templomát. A muszlimok viszont, amikor a 7. században meghódították Jeruzsálemet, sokkal toleránsabbnak bizonyultak, hiszen Mohamed az Ótestamentum prófétáinak és Jézus örökösének vallotta magát, akit a muszlimok Ísza prófétaként tisztelnek. Elfogadták a szeplőtelen fogantatást, és Máriát a Korán is és az iszlám gyakorlat is tiszteletben tartja. Jeruzsálemen kívül, Mária sírjának templomában az egyik falon lévő jel Mekka irányát mutatja a zarándokoknak.

Nos, ahova viszont bejutottunk az a keresztény negyed volt.

Túránkat az Olajfák hegyén kezdtük, ahonnan csodálatos kilátás nyílik az Óvárosra, egy zsidó temetőre és a több százéves falakra.

Itt néztük meg Jézus utolsó hetének helyeit:

  • Dominus Flevit templomot,
  • Gecsemané kertjét,
  • Elárulás barlangot,
  • Miatyánk-templom,
  • Mária Sírját.

Mária sírja egy barlangba van elrejtve, melyhez sok keresztény zarándok útja vezet.

Innen felsétáltunk az Olajfák hegyére, ahol több keresztény templomot is megnéztünk, melyek mindegyike külön-külön Jézus életének egy-egy fontos helyszíne volt.

Betértünk a Mennybemenetel templomába, ahol Jézus felment az égbe a tanítványai előtt.

Ezután megnéztük a Miatyánk-templomot, ahol Jézus elmondta ezt az imát a követőinek.

A Dominius Flevit – templomnál pedig megálltam egy pillanatra és elképzeltem, ahogy Jézus
sírt Jeruzsálem sorsa miatt. Igazán megható, felemelő érzés volt, szavakkal nem is kifejezhető.

Amire még nagyon kíváncsi voltam az a Gecsemáné -kert volt, amiről annyit tudtam, hogy a világ egyik leghíresebb kertje, és tele van olajfával, ami nekem az egyik kedvenc fám. Nem is csalódtam a kert valóban gyönyörű és láttunk olyan olajfákat is melyek még Jézus idejéből származhattak és a mai napig is hoznak termést.

Getsemané-kert
3000 éves olajfa

Itt imádkozott Jézus az utolsó vacsora után három tanítványával: Péterrel, Jakabbal és Jánossal. Aztán itt adta át magát Isten akaratának, és itt fogták el Júdás árulása után.

Elérkeztünk a következő templomhoz, melyet a Nemzetek Templomának neveztek el.

Zsuzsa ismét egy kérdést tett fel nekünk: Ki tudja honnan kapta a nevét a templom?

Én válaszoltam elsőnek, mivel már olvastam erről és azt is tudtam, hogy a magyaroknak is köze van az építéséhez. A templomot az első világháború után építették fel egy 4. századi bizánci templom romjaira. Tizenhat ország adományaiból épült fel, innen kapta a Nemzetek Temploma nevet.

Ezután beléptünk a kis templomba, ahol Zsuzsa vette át a szót és felhívta figyelmünket arra, hogy az ablakok különböző országok címereivel vannak díszítve. A főoltár előtt egy sziklát láttunk, meglepő módon ehhez is volt egy történet. Itt imádkozott Jézus, ezt a sziklát Agónia Sziklájának hívják.

A szikla felett egy mozaikképen látható Jézus imádságát ábrázolja. Ennek a képnek van magyar vonatkozása fejtette ki Zsuzsa.

Amit most láttok kép nem az eredeti, hanem egy olasz festő Pietro D’Achiardi alkotása, aki 1940-ben készítette el, és az eredetileg magyar Muzsinszki Nagy Endre festményét lecseréltette a sajátjára.

Ilyenkor nagyon megbotránkozom, hogyan képesek az emberek perpatvart csinálni egy ilyen szent helyen!

Következő állomásunkon szintén találunk magyar kapcsolódást, ez a templom pedig a Miatyánk -temploma, ahol Jézus elmondta követőinek a Miatyánkot.

A templom egyébként egy karmelita kolostor része, melyet Eleonóra szentélyként is ismernek.

Zsuzsa ismét feladatot adott nekünk, mégpedig ki találja meg hamarabb a 140 nyelven felírt Miatyánk közül a magyart. Lázas keresés közepette Zoli bukkant rá elsőnek. Mindannyian örömmel fogadtuk és büszkék voltunk, hogy Magyarország is jelen van ezen a szent helyen.

A feliratot 1936-ban készítették és a templom bejáratától jobbra található.

Mielőtt elhagytuk volna a területet, kaptunk egy kis időt elmélkedésre, fényképezésre, elcsendesedésre.

Már említettem, hogy nem vagyok vallásos, csak egy megrögzött ateista, aki egyben hisz ez pedig a sors.

Ekkor nagyon is éreztem, hogy nem véletlen történtek velem azok a dolgok, amikről már írtam. Nekem az lesz a sorsom, hogy ide fogok jönni élni. Hogy mennyi időre nem tudom lehet, hogy örökre.

A kis pihenő után folytattuk utunkat és az Oroszlános kapun keresztül eljutottunk az Óvárosba. Itt végig mentünk a Via Dolorosán melyet a fájdalmak útjának is neveznek, s ez Jeruzsálem egyik legismertebb utcája. Lehet mondani talán a világon a legismertebb. Mindig nagyon sok turista fordul meg ezen a helyen, illetve zarándokok is. A 14 stáció Jézus szenvedéseire emlékeztet minket, mindegyik állomást egy-egy számmal jeleznek az oda illő bibliai idézettel.

 

Via Dolorosa

Jézus a Biblia szerint a Keresztúton, a Via Dolorosán sétált végig a kereszttel, amelynek 14 stációját különböztetjük meg. Jeruzsálemben az utcákon apró táblák jelölik az egyes stációkat.

I.stáció: Pilátus halálra ítéli Jézust

II.stáció: Jézus vállára veszi a keresztet

III. stáció: Jézus először esik el a kereszt súlya alatt

IV.stáció: Jézus szent anyjával találkozik

V.stáció: Cirenei Simon segít vinni Jézusnak a keresztet

VI.stáció: Veronika kendőt nyújt Jézusnak

VII. stáció: Jézus másodszor esik el a kereszt terhe alatt

VIII. stáció: Jézus szól a síró asszonyoknak

IX.stáció: Jézus harmadszor esik el a kereszttel

X.stáció: Jézust megfosztják ruháitól

XI. stáció: Jézust keresztre feszítik

XII. stáció: Jézus meghal a kereszten

XIII. stáció: Jézus testét leveszik a keresztről és anyja ölébe fektetik

XIV. stáció: Jézust sziklasírba temetik

Természetesen végig mentünk ezen az útvonalon, melyen könnyű kihagyni egy-egy stációt a hatalmas forgatagba. Közben útba ejtettük Mária születési helyét. Bethesda medencéket melyek gyógyítás helyszínei.

A Via Dolorosa utolsó állomása a Szent Sír-temploma volt. Ez a hely a keresztre feszítés helye (Golgota) és Jézus sírja is itt található. Ez az egyik legfontosabb szentélye a keresztényeknek.

Az ortodox egyházak szerint ez a Feltámadás Temploma. Mielőtt betértünk a templomba Zsuzsa elmesélte, hogy ez a helyszín az egykori Jeruzsálem falain kívül volt és magába foglalta a Golgotát (koponya-hegy) is.

A templom hat felekezet tulajdonában van:

  • Római katolikusok,
  • Görögkeletiek,
  • Örmény ortodoxok,
  • Szír keresztények,
  • Etiópok és a,
  • Koptok osztoznak rajta.

Zsuzsa az idegenvezetőnk, azért mesélte a történetet a templom előtt, mert mikor beléptünk hatalmas hangzavar fogadott bennünket. Ugyanis a hat egyházból néhányan hangosan imádkoztak, természetesen mindegyik a maga nyelvén, a maga imáját mondta.

A templom közepén található a megfeszítés helye, melyet héberül Golgotának, latinul Kálváriának neveznek. Itt található a sírbolt, amelybe Jézus testét fektették.

Egy szűk és magas lépcsőn lehetett eljutni a Golgota hegyére, amely akkor még a város kívüli szikla volt. Itt láttuk üveglap alatt a sziklát, ahol olyan nagy tömeg volt, hogy csak kivárva a sorunkat lehetett megérinteni.

Láthattunk egy mozaik padlót, mely a 10. stációt jelöli, ahol Jézust megfosztották a ruháitól.

A következő három stáció is itt található latin és görög oltárokon. Itt szögezték Jézust keresztre, itt állították fel a keresztet, itt halt meg és itt vették le a keresztről.

Ahhoz, hogy az utolsó stációt is lássuk le kellett menni a templom legalsó részébe, ahol a Megváltó sírja található. A sírbolt előtt gördítette el a feltámadást hírül hozó angyal a sziklakövet. Ezt a helyet elnevezték az Angyal kápolnájának.

A kapu kulcsa, avagy hogyan nyitják és zárják a templom ajtaját.

A templom ajtaja napkeltétől napnyugtáig nyitva van. A főbejárat ellenőrzése felett egyik felekezet sem rendelkezik. Napjainkban is a régi hagyományok szerint nyitják és zárják a kaput. A kapu őrzésének jogával,a  Nusseibeh családot bízta meg Omár Kalifa 637-ben. Majd 1192-ben egy másik uralkodó Szaladin két muzulmán család között osztotta meg a feladatot. A Joudeh család kapta meg a kulcsokat, a Nusseibeh dolga pedig a kapu őrzése volt.

Mind a mai napig ez a feladat a két család között oszlik meg.

Egyelőre utunk véget ért, visszatértünk a szállodába, tele élménnyel, információval, lelki feltöltődéssel.

Legközelebb elmegyünk a Siratófalhoz, és a Zsidó negyedbe.

Ha tetszett kérlek oszd meg hogy mások is olvashassák!

Shalom mindenkinek,Éva.