A hanuka ünnepe.

Elérkezett a december és a Hanuka ünnepe, melynek leginkább a gyerekek örülnek, mivel egy hétig iskola szünet van.

2006 szeptemberében érkeztem meg családommal Izraelbe. Már a szeptemberi hónap is tele volt izgalmas ünnepekkel. 

Zsidó Újév, Engesztelés napja, októberben a sátoros ünnep, decemberben pedig a hanuka, mely a fény ünnepe, melynek jelentése felszentelés. 

A Befogadási Központ, ahol éltünk biztosított számunkra gyertyát és hanukiát az ünnephez, Bálint pedig kapott egy kisebb ajándékcsomagot.

Ebben az évben december 18-26-ig tart az ünnep, 18-án gyújtjuk meg az első gyertyát a hanukiában, és ettől kezdve nyolc napon keresztül minden este meggyújtunk egyet, így minden nap eggyel több gyertya fog égni.

Úgy mondják „szent dolgokban mindig csak növekedni szabad”.

Ha nagy a család és megszervezhető a gyertyagyújtás mindig más családtagnál történik, majd megajándékozzák a gyerekeket, ezután jön a vacsora, beszélgetés, játék.

Annak ellenére, hogy a hanuka megmaradt családi ünnepnek, Izraelben számos helyen örömtüzeket gyújtanak, fáklyás felvonulást tartanak, bált és táncos összejöveteleket rendeznek. A városokat feldíszítik és kivilágítják. A hanukai gyertyatartókat kiteszik az ablakokba, hogy fényük világítson kifelé, jelezve a külvilágnak, hogy ma már nem kell félni, elzárkózni, bátran vállalhatjuk hitünket, őrizhetjük hagyományainkat.

A hanuka rövid története.

Júdea kormányzója IV. Antiokosz i.e. 2.század közepén korlátozó intézkedéseket vezetett be az addig vallási szabadságot élvező régióban. Célja a hellenizmus terjesztése volt, mely röviden minden vallás összemosása. A zsidókat, akik egyisten hívők voltak, arra kötelezte, hogy boruljanak le a városokban körülhordozott bálványok előtt, megszegve ezzel a Tóra szigorú tilalmát. Elhelyezte Zeusz szobrát a szentélyükbe, ezzel megszentségtelenítette a helyet.

A zsidók nem nézhették tétlenül, hogy megfosztják őket a szabad vallásgyakorlástól, ezért Modiin nevű kisvárosban felkelés tört ki. Júda Mákábi vezetésével egy csekély számú zsidó lázadó (Makkabeusok) legyőzte a lényegesen nagyobb létszámú és jobban felszerelt görög-szír csapatot. Ezután megtisztították és újból felavatták a szentélyt, és az ehhez kapcsolódó ünnepet elnevezték hanukának, ami héberül „felszentelést” jelent.

Miután a Makkabeusok megtisztították a szentélyt, csak egy napra elég kóser olajat találtak, s ezzel tudták meggyújtani a szent gyertyatartót. Új kóser olaj előállítására nyolc napra volt szükség, azonban csoda történt, mert az egy napra elegendő olaj nyolc napon keresztül égett, így volt elegendő idő az új olaj előállítására. Ennek a csodának az emlékét ünneplik a mai napig is a zsidók és azért teszik az ablakba a világító gyertyatartót, hogy hirdessék az isteni csodát.

Hanukia, mint jelkép

A hanukai gyertyatartónak kilenc ága van, nem tévesztendő össze a menórával, mely hasonló alakú, de csak hét ága van és a Mózes által látott égő csipkebokrot szimbolizálja.

A kilenc ágú hanukia közepén helyezkedik el az úgynevezett „szolga”, ezt gyújtják meg az első nap, azután ennek segítségével kell meggyújtani a többi nyolc gyertyát, így szimbolizálva, hogy az olaj kitartott nyolc napig.

Hanukai Gyertyatartó

A zsidó naptár szerint a napok napnyugtával kezdődnek, ezért az első gyertyát az ünnep előtti este kell meggyújtani. Amennyiben az ünnep egybe esik a shabattal, akkor előbb a hanukia gyertyát gyújtják meg és azután a shabati gyertyát.

Olajban sült ételek.

A Hanuka fő étele az olajban sült fánk, a burgonyás latkesz (tócsni) és itt az olajnak nagy jelentősége van, mivel már tudjuk, hogy ennek az ünnepnek az olaj a szimbóluma.

A fánk már november végén megjelenik az üzletekben, szemet gyönyörködtetőek, hatalmasak, mindenféle mázzal, cukorgolyóval díszítettek, azonban nekem nem ízlenek, mert a tésztája nagyon tömör, már-már kenyérszerű. Nem vagyok egy nagy fánk evő, de szerintem a magyar fánknak nincsen párja, könnyű, légies, puha tészta, házi baracklekvárral, isteni.

Hanukai fánk

Trenderli,pörgettyű

Ez a játék a hanuka egyik fontos szimbóluma, négy oldala van, mindegyiken egy-egy betű található. Jiddis eredetű szó, héberül szevivón. A trendelivel gyerekek játszanak csoportosan és a betűk határozzák meg, mit kell tenniük.

           betű     érték         jelentés

נ           nún    semmi      a következő játékos jön

ג         gimel   minden     a játékos mindent visz, mindenki új tétet tesz be

ה           hé     fél             a játékos a tétek felét viszi, kivéve páratlan számú

                                        játékos esetén

ש         sin      betét              a játékos befizet a banknak

Trenderli

A játékot kisebb pénzösszeggel vagy cukorkával játsszák. Én az utóbbira szavazok! Sőt mivel imádom a Túró Rudit az is szóba jöhet.

A hanuka nem egy szigorú vallási ünnep, ezért semmilyen megkötés nincs lehet dolgozni és étkezni is ki hogyan szokott.

Karácsony ünnepe Izraelben.

Izraelben élnek keresztény zsidók, keresztény arabok, valamint ateisták is, ők szintén a karácsonyt ünneplik. Vannak, akik vallási okokból tartja a karácsonyt, mások egy gyönyörű ünnepként élik meg, amikor is együtt a család és mindenki boldog.  

Mint sokan mások az én anyukám is azt mondta „karácsony a szeretet ünnepe”. Én is így gondolom!

A családom mindig is a karácsonyt tartotta ünnepnek, ezt a hagyományt én is folytattam. Ezt az ünnepet mi is a szépségéért szeretjük, benne a fenyő illatával, a szaloncukorral, a feldíszített fával, a gyerekeink arcán megcsillanó öröm látványával mikor kibontják az ajándékot.

A kép illusztráció
Az első karácsony Izraelben mindannyiunkat megmosolyogtatott.

Nagyon nem volt semmink, úgy éltünk, mint a templom egere. Ekkor még nem tudtuk, hogy vannak üzletek, ahol lehet kapni karácsonyi kellékeket és télapót is.

Úgy mondanám, hogy az információ és a pénz hiánya erősen befolyásolta cselekedeteinket.

Szerettem volna meglepni valamivel a fiúkat karácsony este, ezért fogtam egy nagy csomagolópapírt, felragasztottam a falra, rajzoltam rá egy hatalmas karácsonyfát, majd feldíszítettem a maradék hanukai gyertyával, azután cukorkákat ragasztottam rá. Mivel ezen a napon nem maradhat senki ajándék nélkül újságokból képeket vágtam ki, melyeket a fa alá rögzítettem.

Így lett a férjemnek hatalmas terepjárója, a fiamnak szuper motorja, nekem pedig gyönyörű arany nyakláncom. Mikor a fiúk hazaértek és meglátták a falat hatalmasat nevettek s ez a vidámság megalapozta a karácsonyi hangulatot.

Ez a karácsonyon tényleg az együttlétről szólt, melyet mi töltöttünk meg tartalommal, szeretettel. Habár a távol levők nagyon hiányoztak, hiszen ez volt az első alkalom, hogy nélkülük ünnepeltünk, de szívünk csordulásig telt szeretettel, reménnyel, vidámsággal.

Ha neked is volt hasonló élményed várom a kommentbe vagy küld el e-mailben.

Shalom mindenkinek,Éva.