izraelrol-neked.hu logoja

Függetlenségi Nap Izraelben.

Közeledett a Függetlenségi Nap Izraelben,2007-ben ez volt az első alkalom, hogy láttuk hogyan készülődik az ország az ünnepre. Raananán az üzletek megteltek kék-fehér zászlókkal, tárgyakkal. Nem is sorolom fel hány féle dolgot láttunk az üzletekben, melyeket majd viselni fognak az emberek. Minden autón már egy héttel az ünnep előtt minimum egy Izraeli zászló lengedezett. Zászlók kerültek a házak falaira, kék-fehérbe öltözött az ország.

A Függetlenségi Nap rögtön azután köszön be ahogy vége az Emlékezés Napjának.

Ez a kettősség számomra igen furcsa volt: rögtön a gyász után vidám ünnep köszönt be. Mielőtt kivándoroltunk Izraelbe a már itt élő emberek mondták, hogy arra készüljünk fel, hogy az ellentmondások országába jövünk. Felkészülni ugyan nem lehetet, de látjuk és nincs más dolgunk, mint elfogadni.

Mit ünnepelnek az izraeliek a Függetlenség Napján?

Izrael megalakulásának története hosszú és nagyon bonyolult. Sok szempontból összefügg a zsidó nép történetével és megpróbáltatásaival.
A modern Izrael államot 1948-ban hozták létre. Lakóinak nagy része izraelita vallású zsidó, akik a szétszóratás 1850 éve után többnyire a második világháború és az európai holokauszt után vándoroltak vissza a térségbe.

A zsidó nép története és szenvedései már elkezdődnek a Bibliában, amely a zsidó nép vallási és történelmi szövegeit tartalmazza.

A Biblia szerint a zsidó nép Isten által kiválasztott népe, akiknek az Ígéret Földjét, vagyis a mai Izrael területét adta. Az ókori zsidó állam többször is megszűnt, és a zsidó nép számos invázió és fogság során szenvedett.

Az első világháború után a területet a Brit Birodalom fennhatósága alatt állt.  A britek arab nyomásra csak részben támogatták a zsidó bevándorlást a területre.

A palesztinai arabok és a zsidók közötti konfliktusok a második világháború után is folytatódtak.

Az ENSZ 1947-ben elfogadta a kettős állam megteremtéséről szóló tervet, amely szerint a területet két részre kell osztani: egy zsidó államra és egy arab államra. Azonban az arabok ezt nem fogadták el. 1948 májusában az arab országok megtámadták a Izraelt, ám az újonnan megalakult állam megnyerte a háborút.

Izrael függetlenségének kihirdetése után a területen állandó konfliktusok voltak az arabokkal, melyek napjainkban is folytatódnak.

Az izraeli-palesztin konfliktus a mai napig az egyik legnagyobb kihívás az izraeli kormány számára.

2023-ban Izrael Függetlenségi Napját április 25-26 -án tartja.

Kisunokám (2,5 éves) is készült az ünnepre. A bölcsödében kisebb produkciót adtak elő izraeli zászlókkal a kezükben énekeltek. Természetesen mindenki a maga tudását adta bele a produkcióba. Nagyon édesek voltak! A szülőket és nagyszülőket is bevonták a műsorba. Énekeltünk, táncoltunk. Minden a szabadban zajlott, a műsor után volt evés-ivás, táncolás, ugrálóvár, kézműves foglalkozás.

Másnap, 25-én este kezdőttek az ünnepi események. Raanana főutcáját, lezárták az autóforgalom elől és megnyitották a családok, a mutatványosok és az árusok előtt. A városban több helyen is rendeztek műsorokat, az egyik ilyen helyszín maga a főutca volt, a másik pedig a raananai park.

Este kilenckor csöndes tüzijátékot láthattunk. Ez nekem is valami új dolog volt, el sem tudtam képzelni hogyan csinálják. Valóban csöndes volt nagyon halkan lehetett hallani kisebb durranásokat, azonban a látvány csodálatos volt!

 

Izraelben a háborúk miatt sokan szenvednek poszttraumás stresszben, rájuk való tekintettel és a kutyák miatt nem csináltak hangos tüzijátékot.

Ma április 26-án folytatódik az ünnep. Az emberek kimennek a szabadba, megtelnek a parkok grillező családokkal. Délelőtt 11 óra magasságában a tengerpartok felett egy félórás, bravúros légiparádéban gyönyörködhettünk. Igazán fantasztikus egy nap volt! 

Az ünnep ma este ér véget, és másnap mindenki feltöltődve az előző napok élményeivel, visszatér a megszokott hétköznapi életéhez.

Ha tetszett oszd meg kérlek, hogy mások is olvashassák!

Shalom mindenkinek,Éva.