Miután végeztünk a lakás felújításával elköszöntünk a Befogadási Központ dolgozóitól, majd csekély meglévő bútorainkat és ruháinkat átvittük új otthonunkba.
Izraelben minden héten egy meghatározott napon ki lehet tenni minden felesleges dolgot az utcára és a városi szemétszállítók elviszik a lomokat. Azonban a lomok között bizony sokszor lehet találni főleg újbevándorlók számára értékes használati tárgyakat, így lett a szalonba ülőgarnitúránk, ami egy alapos tisztítás után elfoglalta helyét aszalonban, majd kapott egy új huzatot is.
Néhány barátunktól kaptunk ágyat Bálintnak, szőnyeget a szobájába és kisebb szekrényeket. Nekünk mosógépet és tűzhelyet kellett „csak” vásárolni valamint két varrógépet, hogy elkezdhessek otthon dolgozni.
A szemtelen varrógép szerelő.
Rendeltem két varrógépet egy közeli szerelőtől, akit megismerve utána soha az életben nem kértem meg semmire. Előleget vett fel tőlem úgy, hogy amikor kértem adjon papírt azt mondta, majd a végén tud adni, ha kifizettem.
A megbeszélt időponthoz képest három napot késett, minden alkalommal más volt a kifogása, amitől egy kicsit beparáztam. Gondoltam Éva most elvesztettél 2500 sekelt, ami nekem nagyon nagy pénz volt akkor. Láss csodát végül egyik nap megjelent a gépekkel!
Miután kiszállt az autóból gyorsan közölte, hogy fáj a dereka, nem cipelhet! Nem volt mit tenni én és a gyerek cipeltük fel a gépeket a lakásba.
A régi házak, melyek már legalább 80 éve épültek még lift nélkül tervezték.
Mivel az első emeleten laktunk nagy nehezen, de megbirkóztunk a feladattal és a gépek a helyükre kerültek. Igaz, ami igaz segített a cipekedésben, hogy közben szidtam Or-t (így hívták a szerelőt) és az összes felmenőjét, természetesen magyarul, közben pedig kedvesen mosolyogtam rá.
Mikor beértünk a lakásba körbenézett és asztalra kitett sósmogyoróból kérdezés nélkül vett egy marékkal. Miközben a mogyorót ropogtatta teli szájjal mesélte gondjait, melynek felét még csak nem is értettem. Félórás beszéd után nekiállt szerelni, a gépeket beállítani. Ort szerelés közben sokan keresték telefonon. Tudni akarták mikor lesz náluk, mivel már bőven késésben volt. Or üvöltve beszélt a telefonba, és mindenkit megnyugtatott, hogy negyedóra múlva ott lesz nála.
Ezen őszintén csodálkoztam, mert tudtam, hogy nálam még egyórát biztos eltölt.
A hazugságot nem bírom elviselni ezért ezen a ponton betelt a pohár, valamint elképzeltem, hogy nekem is mennyit hazudhatott arról, hogy majd ekkor vagy akkor hozza a gépeket. Szerencsére már több varrógéppel is volt dolgom nem kértem, hogy magyarázza el hogyan működnek. Alig vártam, hogy összerakja a gépeket és elhúzzon tőlem minél messzebbre.
Mielőtt elment a koszos, olajos kezével lazán belemarkolt az asztalon lévő mogyoróba és széles vigyorral az arcán távozott.
Bálint bosszús képemet látva jókat nevetett, ő sokkal hamarabb barátkozott meg az izraeli mentalitással, mint én vagy a férjem, ha valamiért zsörtölődtem, akkor mindig azt mondta, „anya ez itt Izrael”. Erre én mindig azt feleltem, hogy az én lakásom viszont Magyarország egy szelete a régi szokásokkal. Kérdezés nélkül nem nyúlunk más ételébe, nem nyúlunk semmihez ami nem a miénk.
Nem gondoltam volna ….
A varrógép vásárlásával a célom az volt, hogy ne kelljen utazásra pazarolnom az időmet, önálló legyek és és lassan kialakítsak egy saját vevőkört. Ruhajav javítással kezdtem el foglalkozni. Természetesen Meirnek még nem mondtam fel. Névjegykártyát készíttettem, majd elvittem a környék összes ruhaüzletébe. Edit barátnőm is több embernek ajánlott, akik egyrésze hatalmas meggyőződéssel mondta, hogy nagyon örül neki, mert nagy űrt töltök be a piacon. Hahaha.
Tudtam,hogy ez csak duma!
Azonban nem gondoltam volna, hogy az üzletekből még csak egy telefonhívást sem kapok, és akik ígérték, hogy szükségük van varrónőre azokat se látom többet.
Mérges is voltam mindenkire aki hitegetett, ezáltal hamis illúziót keltettek bennem. De egyszer aztán szembe jött velem a valóság és mikor arcul csapott, az nem esett jól. Vagyis rájöttem, hogy nem várhatom ölbe tett kézzel a kuncsaftokat, ha változást akarok munka terén, nekem kell lépni.
Nir a ruhatervező.
Mielőtt Meirnek felmondtam elmentem egy másik munkahelyet megnézni mert mindenképpen szerettem volna otthonról dolgozni és már untam is az Meirnél a varrást.
Vallom, hogy amikor már egy munkahely unalmas és nem nyújt fejlődési lehetőséget azon csak én tudok változtatni, úgy, hogy keresek másikat.
Felhívtam egyik barátnőmet, akinek tudtam, hogy a fia ruhatervező ő bíztatott, hogy keressem fel mert mindig keres varrónőt.
Nirnek Tel-Avivban volt üzlete, ide mentem el jelentkezni.
Nir egy nagyon kedves, barátságos harminc évkörüli férfi volt és szerencsére nem vallásos, ezért a bemutatkozás is gördülékeny az európai szokásoknak megfelelően zajlott.
Kezet fogtunk, bemutatkoztunk egymásnak, majd megkért menjek fel a galériára, ahol a felesége dolgozott és vele beszéljek meg mindent.
Michal a felesége a galérián dolgozott, szabásmintákat készített és az üzlet más egyéb dolgaival foglalatoskodott.
Kicsit beszéltem munkáimról, hol dolgozom, mit csináltam Magyarországon. Természetesen ez a beszélgetés nagyon rövid volt a még mindig kevés szókincsem miatt. Megbeszéltük az árakat, majd kaptam néhány ruhát, amit hazavittem megvarrni.
Megvarrtam otthon a ruhákat, majd visszavittem az üzletbe. Tetszett nekik a munkám, megegyeztünk, hogy felmondok és náluk fogok dolgozni.
Újabb ruhákat vittem haza, majd másnap felmondtam a munkahelyemen.
Még pár hétig dolgoztam Meirnél,ez volt a felmondási idő, aztán már csak Nirnek varrtam.
Mivel kiváltottam a vállalkozói igazolványom, nem mint munkavállaló, hanem mint vállalkozó dolgoztam Nirnek, otthonról. Néha akadt egy-két ruhajavítás is, azonban erre nem lehetett alapozni a számlák kifizetését, ezért nem is pazaroltam több időt erre a területre.
Már egy hónapja varrtam Nirnek, mikor kiderült lesz egy komoly műtétem, ami után három hónapig nem dolgozhatok.
Teljesen összeomlottam, nem is a betegség miatt, hanem azért, mert azt hittem elveszítem a munkám.
A folytatásról legközelebb, ha tetszett kérlek oszd meg a Facebookon.