izraelrol-neked.hu logoja

Beilleszkedés,tanulás,iskola,új barátok Izraelben.

 
Hogyan sikerült a beilleszkedés? Hogyan tanultuk a nyelvet Izraelben?

A beilleszkedést nagyon fontos része lett az életünknek, azonban ahhoz, hogy ezen dolgozzunk még számtalan feladat állt előttünk.

Az ünnepek óta (Rosh Hasana, Jom Kippur) igazán nem történt velünk semmi különös.Vagy talán mégis?Elintéztük a hivatalos ügyeinket, bejelentkeztünk egy telefontársasághoz,bankszámlát nyitottunk, egészségbiztosító társaságot választottunk, lett magyarul beszélő család orvosunk, elkezdtük a nyelv tanulást, Bálintot beirattuk az iskolába, lettek új barátaink.

Ha nem beszélsz más nyelvet a magyaron kívül nagyon nehéz hivatalos ügyeket intézni. Tele vagy szorongással,kérdésekkel. Nekünk az segített, hogy egy kicsit tudok, (inkább értek) angolul, így első nekifutásra angolul kértem segítséget a bankban. Hosszas keresgélés után találtak számunkra egy ügyintézőt, aki beszélt egy kicsit magyarul. Az ő kicsi magyarjával,az én kicsi angolommal a sok kicsi, sokra megy alapon, sikerült bankszámlát nyitni. Hurrááááá, egy feladat kipipálva!!!!!!

Második utunk a belügyminisztérium volt, ahol szintén dolgozott egy kedves hölgy, akinek a mamája tudott még magyarul, így ő telefonos segítséggel elintézte ügyeinket. Összegezve, ide se jöttünk hiába, feladat elvégezve!!!

A családorvos volt a harmadik próbatétel, pont mint a mesékben. Orvosokhoz itt sem lehet csak úgy bemászkálni, hogy csókolom itt vagyok vizsgáljon meg. Időpontot kell kérni természetesen héberül, melyhez most én kaptam telefonos segítséget. Miután bejutottunk a doktornőhöz már könnyű dolgunk volt, szinte már-már otthon éreztem magam. Judith-tal végre magyarul tudtunk kommunikálni s ennek mindenki maradéktalanul örült. „Hála” a sok magyar betegnek, a doktornő 40 alatt nem felejtette ezt a gyönyörű nyelvet. Alkalma se lett volna rá, több honfitársamat kezeli testileg és lelkileg.

Iskola,tanulás

Bálintot beírattuk az iskolába, ahol az újbevándorlók részére külön osztály volt kialakítva. Drága kisfiamat beledobtuk a mélyvízbe. Ahhoz, hogy barátai legyenek nagyon hamar meg kellett tanulnia héberül.

Az osztálytársai a világ minden részéről érkeztek Izraelbe. Egy osztályba járt spanyol, orosz, brazil, francia gyerekekkel. Bálinton kívül csak egy magyar lány tanult vele együtt, de nagyon fenn hordta az orrát még a köszönés is nehezére esett. Az anyuka szintén nagyon kimért volt, így hát nem lettünk barátok. Nekem ez a viselkedés nagyon furcsa volt, (erről majd még írok) nyitott ember lévén azt gondoltam, hogy messze a hazától az emberek jobban összetartanak. Izraeli tapasztalataim alapján ez sajnos nem így van.

Az első szülői értekezletre vittünk magunkkal segítséget, aki fordított a másodikra már nem kellett, mert Bálint lett az új segítség. A szülőkkel való találkozás este nyolckor kezdődött és mindenkit időpontra hívtak.

A tanárokhoz egyenként lehetett bemenni és megbeszélni a gondokat, nehézségeket, majd együtt megoldást keresni és találni. A tanárok sokszor éjfélkor fejezték be a szülői értekezletet néhány szülővel együtt.

Az oktatás Izraelben nagyon más, mint Magyarországon. Én nem mondom,hogy hol jobb vagy rosszabb, minden esetre nem poroszos, hanem inkább liberális. Nincs sok házi feladat, nagy hangsúlyt fordítanak az önbizalom építésére, önállóság kialakítására, logikus gondolkodásra. Mint mindenütt a világon itt is van jobb és rosszabb iskola. Többször előfordult, hogy sztrájkkal kezdődött a tanév, a kevés pedagógus fizetések miatt. Izraelben sokan nincsenek megelégedve az oktatás színvonalával, az osztályok túlzsúfoltak nem ritka a negyven tanuló, és a tanár hiány, akit nem megfelelő szakképzettséggel rendelkező alkalmazottal pótolnak. Egyre több szülőtől hallom, hogy magán iskolába adja a gyereket, ami nagyon drága, vagy az anyuka (ha megteheti) otthon tanítja a csemetét. Az utóbbi megoldás kezd elterjedni.

Ami nekem különösen tetszik, hogy minden pedagógus hét évente kap egy év kötelező szabadságot, melynek 2/3-át fizeti az állam. Természetesen állami fenntartású intézményekről van szó. Az egy év alatt el kell végezni egy szakirányú tovább képzést, heti húsz órában, melyet állami költségvetésből finanszíroznak. Ugyanez vonatkozik az óvónőkre is. Az egy év alkalmas arra, hogy kiszakadjanak a taposómalomból, megpihenjenek a megtépázott idegek és még új dolgokat is tanulnak. Szuper!!!!

Szerintem ez nagyon jó, Magyarországon is be kéne vezetni!

Az iskola és a Befogadási Központ tényleg minden segítséget megadott Bálintnak, hogy boldoguljon és sikerei legyenek minden területen. Lehetőség volt korrepetálásra, amit az iskola és a központ is biztosított. Ideiglenes lakóhelyünkön polgári szolgálatos katona lányok korrepetálták Bálintot. Mindegyik nagyon megszerette a fiamat, amikor leszereltek búcsúzóul készítettek neki egy ajándékot emlékbe, amit a mai napig őrzök.

Én,mint a nagy pszichológus.

Bálint már két hónapja tanulta a nyelvet, azonban csak magyarul volt hajlandó beszélni. Aggodalmamat elmondtam a Befogadási Központban dolgozó, kultúráért felelős Naama-nak, de ő megnyugtatott, hogy a gyerekek általában három hónap elteltével szólalnak meg, azután folyamatos lesz a kommunikáció. Ezt nagyon nehezen tudtam elképzelni, mivel Bálint minden nap iskola után egyenesen a számítógépes szobába ment, ahonnan Skypeon tudott beszélni az összes magyar ismerősével.

Innen csak vacsoraidőben tért haza.

Amit szintén észrevettem Bálint viselkedésén, hogy amikor elmentünk otthonról szó nélkül jött velünk és nem akarta elengedni a kezünket sem. Ennek titokban örültem, mivel Magyarországon már nagyon is önálló volt, itt azonban ragaszkodott hozzánk. A szememet természetesen rajta tartottam, igyekeztem vele sokat beszélgetni,mert minden változásról, akadályról elsőként akartam tudni. Valahol sejtettem, hogy neki sem volt egyszerű eljönni Magyarországról, ide pottyanni egy másik kultúrába, egész nap ismeretlen nyelven beszélő emberek között lenni és még iskolába is járni.

Saját tanulási módszer.

Hogy könnyítsek a helyzeten és mindenki haladjon valamennyire a nyelvtanulással vettem egy nagy barna csomagolópapírt, felragasztottam a falra pontosan szembe az étkező asztallal, és ráírtam a héber abc-t. Minden étkezés alkalmával játékosan fel kellett mondani az abc-t, aztán mikor már ez sikerült megtoldottam azzal, hogy egy-egy szót is kellett mondani a kezdőbetűkkel, aztán kisebb mondatot is.

Végül mindenkinek sikerült elsajátítani a kis „hieroglifákat”, melyek európai szemmel nézve még nyomokban sem hasonlítanak betűkhöz.

Ennek bizonyítására ide teszem nektek a héber abc-t. Nyugodtan írjon rám az, akinek nem furcsa, kivéve az izraelieket!

Héber abc
Héber magánhangzók

Ehhez még hozzátartozik egy kis meglepi, bónusz, ki minek érzi, hogy a magánhangzókat pontokkal vagy vonalakkal jelölik.

A pontozás csak az általános iskolában harmadik osztályig van feltüntetve, utána már nem, tudni kell olvasni pontok és vonalak nélkül is.

Tehát, egy ismeretlen szónál nem tudod eldönteni, csak a szövegkörnyezetből (feltéve, ha ismered a többi szót), hogy mit is jelent az a szó.

Még egy kis csavar azért van a dologban, hogy nem jobbról balra írunk,hanem balról jobbra.

Ugye milyen egyszerű?

Izraeli barátok.

Nagy örömünkre Bálintnak decemberre kialakult a baráti köre! Ennek az lett a következménye, hogy már nem fogta a kezünket és nem kísért el minket minden hova. Azt azonban mindig tudni akarta, hogy mikor érünk haza, és ha nem voltunk otthon a megbeszélt időben rögtön ránk telefonált.

Biztosan nagyon meglepő, de ez fordítva nem mindig működött így, habár telefonon mindig engedélyt kért egy kis késére. Izraelben a nagy meleg miatt éjszaka indul el az élet. A játszóterek, utcák és a sportpályák megtelnek gyerekekkel, akik csak késő éjszaka vagy másnap hajnalban mennek haza. Iskola időben a másnap hajnal nem működik, de 10-11 órás hazaérkezés igen.

Először nagyon furcsa volt ez a szokás, de beláttam, ha azt szeretném, hogy barátai legyenek kénytelen vagyok elengedni, és nem aggódni. Egyébként nem vagyok egy aggódós, pánikolós fajta és teljesen megbíztam a gyerekbe. Soha nem adott rá okot, hogy ne tegyem.Még az alvás is ment, nem ültem az ágy szélén várva, hogy Bálint hazaérjen.

Raanana a város, ahova érkeztünk nagyon biztonságos és a gyerekekre különösen vigyáznak, éjszaka megsokszorozódik a rendőrjárőrök száma is. Rövid időn belül lettek barátok, akikkel Bálint iskola után találkozott, bandázott, kerékpározott.

A legfontosabb, hogy három hónap elteltével tényleg elkezdett beszélni héberül!

Az új barátnő

Edit létezéséről már Magyarországon értesültem, de nem tudtam hol találom pontosan, annyi információm volt, hogy egy lottózóban dolgozik.

Edit munkahelye

Sétálás közben ha elhaladtunk egy-egy lottózó előtt elkezdtem magyarul beszélni. Egyik alkalommal Edit ránk köszönt a kis bódéjából és megkérdezte, hogy honnan és mikor jöttünk? Röviden válaszoltunk a kérdéseire, aztán mi is kifaggattuk egy kicsit. Megtudtuk, hogy Erdélyből érkezett még tizennégy éves korában, szüleinek Jeruzsálemben volt üzlete, apukája cipész volt, édesanyja ortopéd fűzőket varrt. Időközben már mindkettő meghalt, azonban még volt alkalmam ismerni őket. Edit velem egykorú nagyon segítőkész ember a férjével együtt.

Magyarországon maradt egy Edit barátnőm, negyven éves a barátság, Izraelben lett egy másik Edit, ez a barátság már 16 éves.

Az élet érdekes és kiszámíthatatlan.

Új barátnőm kezdettől fogva nagy segítségünkre volt. Minden hivatalos ügyünkben készségesen intézkedett. Időpontot foglalt az orvosnál, beköttette az internetet a szobánkba, elkísért az orvoshoz, beszélt a tanárokkal amikor kellett. Férjem mikor munkát vállat telefonált a főnökének, több akadályt sikerült legyőzni általa. Legalább egy évig kellett az intenzív segítsége, aztán kezdtünk szép lassan önállóvá válni. Szerettük magunk intézni a dolgainkat, nem akartunk senkit terhelni a gondjainkkal, tényleg csak vészhelyzet esetén fordulunk másokhoz.

Elérkezett december eleje, hatalmas fánkokkal teltek meg az üzletek, elkezdődött a készülődés a Hanuka ünnepére, mely minden évben egybe esik a karácsonnyal.

Következő írásomban megelevenítem az első karácsonyunkat Izraelben és életem első hanukáját. Szeretném ha velem tartanál!

Shalom mindenkinek,Éva.